Bor, Beograd, 21. jun
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
U Srbiji je ove nedelje obavljeno prvih pet pregleda putem telemedicine tokom kojih su pacijenti iz opštine Boljevac mogli da dobiju savet lekara specijalista iz Zaječara, bez potrebe da putuju u taj grad.
Pregledi su obavljeni u prisustvu stručnjaka Mreže za telemedicinu američke države Mizuri, koji su došli u Srbiju povodom završetka pilot projekta „Uvođenje telemedicine u istočnoj Srbiji“. Projekat su sproveli Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i fondacija Merk, šarp end Dom.“Razvoj telemedicine biće jedan od prioriteta Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, jer je to jedan od načina da svim pacijentima u Srbiji obezbedimo što kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Batut će preuzeti odgovornost za dalje uvođenje savremenih informacionih sistema u zdravstvene ustanove širom Srbije jer smatramo da uvođenje telemedicine predstavlja korist za zdravstveni sistem“, izjavio je direktor “Batuta“ Dragan Ilić na jučerašnjoj konferenciji u prostorijama Instituta održanoj povodom završetka pilot projekta.Predsednik Upravnog odbora NALED-a Vladan Atanasijević izrazio je očekivanje da će telemedicina uskoro zaživeti i u drugim delovima Srbije. On je napomenuo da se do realizacije pregleda stiglo za samo godinu dana od početne ideje kada je odlučeno da prva zdravstvena ustanova uključena u projekat bude Dom zdravlja Boljevac, koji je telekomunikacionom opremom povezan sa Zdravstvenim centrom Zaječar i Kliničkim centrom u Nišu.
Zahvaljujući toj vezi, pacijenti iz Boljevca sada ne moraju da putuju u te gradove da bi došli do lekara specijaliste. Oni putem video i audio veze mogu da razgovaraju, kao i da brže i jednostavnije donesu odluku o daljem toku lečenja.Direktor MSD za Srbiju Predrag Gušić pojasnio je da telemedicina povezuje sva tri nivoa zdravstvene zaštite, značajno smanjuje troškove lečenja i predstavlja dobar primer saradnje privatnog i javnog sektora. Slavko Ilić, direktor Doma zdravlja u Boljevcu istakao je da im je telemedicina pomogla da nadomesta manjak lekara u pojedinim segmentima zdravstvene zaštite. Na konferenciji je demonstriran rad opreme za telemedicinu pa su učesnici mogli direktno da vide i čuju lekare iz Boljevca i Zaječara.
Direktorka Mreže za telemedicinu iz Mizurija, Rejčel Mjutro, naglasila je da dosadašnje iskustvo u SAD pokazuje da su izazovi u primeni telemedicine obezbeđivanje dobre opreme, kao i podrške pacijenata i lekara za telemedicinu. “Pacijenti znaju da imaju korist od telemedicine, ali doktorima koji pružaju uslugu moramo da damo vremena da se naviknu na nov način lečenja“, rekla je Mjutro.
