);

POCAL: Razvojni potencijal partnera sa obe strane granice

Bor, Temišvar 17.06.2016.

EU Rumunija Institut Pocal

OPEN DAY – OTVORENI DAN

Mašinski fakultet, Politehnički univerzitet, Temišvar, Rumunija

 POCAL1050709

 OPEN DAY – Otvoreni dan u okviru realizacije projekta IPA programa prekogranične saradnje Rumunija-Republika Srbija i projekta POCAL: „Saradnja u novim funkcionalnim legurama (Pole of Collaboration in New Functional Alloys)“ održan je 16. juna 2016. godine na Mašinskom fakultetu Politehničkog univerziteta u Temišvaru, u Rumuniji.

POCAL1050717

Organizator Otvorenog dana je bio vodeći partner na projektu Politehnički univerzitet u Temišvaru. Otvoreni dan je bio organizovan u periodu od 10 do 18 časova na Mašinskom fakultetu. Institut za rudarstvo i metalurgiju u Boru, kao partner na projektu, bio je jedan od učesnika na navedenom događaju.

P1050706

Na ovom događaju predstavljena je saradnja koja je ostvarena u toku devet meseci realizacije projekta POCAL. Predstavljena je istraživačka oprema i razvojni potencijal partnera sa obe strane granice, njihova obučenost i stručnost, kao i mogućnosti proširenja saradnje u oblasti funkcionalnih materijala korišćenjem postojećih resursa u pograničnoj oblasti.

POCAL1050699

U okviru Otvorenog dana organizovan je i seminar na kome su prisutvovali istraživači Instituta za radioinženjerstvo i elektroniku Kotelnikov sa Ruske akademije nauka, koji su predstavili naučne rezultate dobijene u oblasti nano inženjerstva naprednih funkcionalnih materijala kroz dva predavanja:

– Dr. Svetlana von Gratowski, sa radom „Practical System for Nanomanipulation based on Thermally Controlled Shape Memory Materials. Is MIDAS Going to Change the World?“ (Praktični sistem za nanomanipulaciju zasnovan na termičkoj kontroli materijala koji pamte oblik. Da li će MIDAS promeniti svet?).

– Dr. Victor Koledov,  sa radom „New Magnetic Functional Materials for Alternative Energy and Microsystem Technology, Studied in High Magnetic Fields.“ (Novi magnetni funkcionalni materijali za alternativne izvore energije i mikrosistemske tehnologije, proučavanja u visokim magnetnim poljima).

Značaj dobijenih i prikazanih rezultata ogleda se u proširenju asortimana i pronalaženju specifičnih tehnoloških rešenja za dobijanje tkz. pametnih legura koje mogu biti konkurentne u prekograničnom regionu, ali i na svetskom tržištu.

Ostavite odgovor