Autor: B.F
Izvor: Pravda
– Od pre dve godine molili smo lokalne vlastodršce da nam ne naplaćuju takse i kad ne radimo. Kriza u poslovanju i dalje traje i radnje se zatvaraju. Dobijali smo odgovore da će za 2010. godinu ova nepravda biti ispravljena, ali ni nova vlast, postavljena pre pola godine, ne haje za našu muku. Moraćemo na sud ili ćemo firme „pod ključ“, ne vidim drugo rešenje, mada je u privatnom sektoru u ugostiteljskoj delatnosti zaposleno 1.500 radnika – kaže Miodrag Ćirić, vlasnik poznate kafane „Brest“ u Boru.
Opštinska birokratija je ugostiteljima odgovorila da su neke bašte ostale na svom mestu i tokom cele zime, ponegde čak i stolovi nisu pomerani. To što niko nije dolazio za te stolove, njih, očevidno, nije briga.
– Moja bašta je pokrivena. Kod nekih kolega stolovi su učvršćeni za pod. Nema potrebe da ih pomeraju. Niti kome smetaju, niti ko dolazi dok ne grane proleće. Jasno je da su poreznici dobili naređenje da napune opštinsku kasu kako znaju i umeju. Mi smo im prvi na udaru – upozorava ugostitelj Rade Joknić.
Republička vlast je, međutim, dala neograničena ovlašćenja opštinama i gradovima u Srbiji u određivanju iznosa firmarine ali i drugih lokalnih komunalnih taksi koje plaća privreda, sa željom da im omogući da namaknu što više para, jer su im poslednjih godina smanjeni transferi iz republičkog budžeta. Pri tom, Ministarstvo finansija nije, kao što je predviđeno, donelo propis kojim bi se limitirali maksimalni iznosi pojedinih lokalnih taksi za privredu, pa je tako godišnja firmarina za određenu delatnost u Nišu 3.000 dinara, a za sličnu firmu u Boru 787.000 dinara.
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije kaže da su komunalne takse izvorni prihod lokalne samouprave na osnovu Zakona o finansiranju lokalne samouprave, s tim da je predviđeno da Ministarstvo finansija predloži Vladi Uredbu o maksimalnom i minimalnom iznosu taksi na firmu i motorna i drumska vozila. „Zakon je odavno stupio na snagu i do 2007. godine bio je rok da se donese takav podzakonski akt, ali nadležno ministarstvo ni do danas nije donelo uredbu. Nije reč samo o firmarini već i taksi na zauzimanje javnih površina i nadoknadi za građevinsko zemljište jer su sve to lokalni prihodi. Zato i tvrdimo da su lokalne vlasti u Srbiji dosada nezakonito naplatile od privrede 300 miliona evra“, upozorava Rajić.
U Ministarstvu finansija kažu da ne znaju kada će se doneti uredba jer je, kako objašnjavaju, problem kod donošenja tog propisa što bi limitiranjem najvišeg iznosa taksi lokalne samouprave ostale bez dela izvornih prihoda. Istovremeno, tvrde da nije tačno da opštine mogu da zidaju visinu taksi neograničeno, iako ih nijednim propisom nisu u tome ograničili. U Ministarstvu finansija obećavaju da će to biti rešeno, ali ne mogu da potvrde da će se to desiti ove, pa čak ni 2012. godine, jer to zavisi od brzine povećanja pomoći republičkog budžeta lokalnoj kasi.
Ilustrujući želju birokratije da naplati što više, Rajić kaže da i firme za reciklažu smeća koje nemaju smeće jer ga prerađuju moraju da plaćaju komunalnom preduzeću oko 1.500 evra mesečno, kao što je to slučaj u Mladenovcu, jer je propisano da firma naknadu plaća fiksno po kvadratnom metru poslovnog prostora.
Može im se
Firmarinu u Vrnjačkoj banji na primer, ne plaćaju javna preduzeća, a za privatne firme je godišnje i do dva miliona dinara, za radnje 200.000 dinara, upozoravaju u Uniji poslodavaca. U Surdulici, dodaje Rajić, firmarina za EPS je 2,2 miliona dinara, proizvođača „Vlasinske rose“ 3,5 miliona, a malu privredu od 20.000 do 150.000 dinara.
Razmotriće
Mirko Đurić, član Opštinskog veća Bora zadužen za malu privredu, tvrdi da će vlast učiniti sve da i takse za letnje bašte ne budu previsoke i naplaćivane kad se zaista ne radi. „Opština je u besparici. Pokušavamo da platimo zaostale dugove i ispunimo naše obaveze. Na primer, najboljim studentima i učenicima dugujemo 14 stipendija koje su ionako minimalne“, objašnjava Đurić.


