Bor, 07.04.2021. MCBor – Grad Bor – Sigurne Staze – Kako do održive urbane mobilnosti i strateškog upravljanja saobraćajem u Boru. Danas je u sali Gradske uprave održan okrugli sto na kome je Igor Velić donosiocima odluka u GU Bor predstavio plan kako da grad Bor bude održiv i saobraćajno i urbanistički uređen.
Na početku izlaganja Velić je prisutne upoznao sa stanjem bezbednosti saobraćaja na teritoriji grada Bora i neophodnosti strateškog upravljanja bezbednošću saobraćaja.
Više o stanju bezbednosti saobraćaja na teritoriji grada Bora pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/40/izvestaj-stanje-bezbednosti-bor.html
„Strategija za bezbednost saobraćaja je važan dokument kojim se omogućava upoznavanje sa trenutnim stanjem bezbednosti saobraćaja i prikaz stanja bezbednosti saobraćaja kome se teži, kao i davanje smernica kojima je moguće najlakše i najbrže dostići željeno stanje“ ističe Velić.
Velić je prisutnima predstavio i rezultate „Istraživanja o pristupačnosti saobraćajne i urbanističke infrastrukture sa ocenom stanja bezbenosti“, koje udruženje Sigurne staze trenutno sprovodi za potrebe realizacije projekta „Izrada mobilne i web aplikacije za osobe sa invaliditetom na teritoriji grada Bora“ koji je podržan od strane Trag fondacije (tragfondacija.org).
Čak 95% posto građana Bora smatra da je gradu neophodna Strategija za bezbednost saobraćaja i Plan održive urbane mobilnosti. Pored ova dva dokumenta grad Bor nema ni Akcione planove i Katastar saobraćajne signalizacije.
Više o projektu na narednom linku:
https://www.sigurnestaze.com/web/vesti/88/bor_dobija_aplikaciju_za_osobe_sa_invaliditetom.html
Kako do bolje bezbednosti saobraćaja
Velić je naglasio da je „Plan održive urbane mobilnosti važna politička mera. Koja je definisana kao cilj za poboljšanje pristupačnosti gradskim oblastima, koja obezbeđuje visok kvalitet i održivost mobilnosti za sve učesnike u saobraćaju„.
Preko 50% građana Bora je stanje bezbednosti saobraćaja ocenilo najmanjom ocenom (nedovoljno i dovoljnjo). Dok je preko 70% građana saobraćajanu kulturu u gradu ocenilo najmanjim ocenama. Takođe, preko 70% građana je najmanjom ocenom ocenilo postupanje vozača prema slabijim učenicima u saobraćaju (osobe sa invaliditetom, deca, starija lica, biciklisti itd.)
Što se tiče pristupačnosti urbanističke infrastrukture. Preko 90% građana je ocenilo najmanjom ocenom. Dok je preko 80% građana i saobraćajnu infrastrukture okarakterisalo kao nepristupačnu za slabije učesnike u saobraćaju.
Sigurne staze su predstavile i dva nova projekta. Njih odlukuje primena novih tehnologija (pre svega geografskih informacionih sistema), u strateškom upravljanju urbanom mobilnošću. Tako da će grad Bor do kraja godine dobiti i dva nova GIS softvera. Dve mobilne i web platforme pristupacnostbor.com i mobilitybor.com.
Više o upotrebi novih tehnologija u saobraćajnom i urbanističkom planiranju pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/42/upotreba-gisa-u-urbanoj-mobilnosti.html
Na okruglom stolu je bilo reči i o opasnim lokacijama na teritoriji grada Bora koje su definisane saobraćajnom studijom i projektom urbane mobilnosti „Sigurne staze i putanje kretanja učenika osnovnih i srednjih škola u Boru“.
Projekat je dostupan na opciji download na www.bor.sigurnestaze.com.
Više o kritičnim lokacijama u gradu pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/vesti/27/upozorenje-kriticne-lokacije-kretanja-ucenika-u-boru.html
Kako do Zona 30
U nastavku svog izlaganja Velić je izložio sve probleme koji su prisutni u zonama škola na teritoriji grada Bora kao i mogućnosti za njihovo prevazilažanje. Poseban akcenat u ovom delu okruglog stola je stavljen na formiranje zona 30 i zona uporenog saobraćaja, kao i na projektovanju biciklističkih staza/traka i jačanju infrastrukture za bicikliste.
Više o problemima u zonama škola na teritoriji grada Bora pročitajte na narednom linkuhttps://www.sigurnestaze.com/web/blog/22/problemi-zone-skola-grad-bor.html
„Na pomenutim lokacijama je neophodan drugačiji pristup saobraćajnom obilkovanju prostora, uz primenu intuitivno logičnih i jednostavnih rešenja za sve učesnike u saobraćaju, a posebno za decu, imajući u vidu njihovog ponašanje i karakteristike“ nastavlja Velić.
Više o prednostima zona 30 pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/27/da-li-su-boru-potrebne-zone-30.html
Više o prednostima zona usporenog saobraćaja pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/30/da-li-su-boru-potrebne-zone-usporenog-saobracaja.html
„Unapređenje saobraćajnog i urbanističkog prostora u Boru je nezamislivo bez primene „Humanog inženjeringa„, koncepta koji se u osnovi fokusira na čoveka i okreće stvarnim zahtevima i problemima koje imaju korisnici. Ovaj princip zapravo predstavlja skup saobraćajnih, urbanističkih, građevinskih, arhitektonskih i drugih mera sa ciljem formiranja jedinstvenog, bezbednog, ambijentalno prihvatljivog i podjednako dostupnog prostora za sve korisnike“ dodaje Velić.
Kako Velić navodi „Ulica je osnovni arhitektonski prostor grada. Nije namenjena samo za kretanje motornih vozila. Već i za kretanja ostalih učesnika u saobraćaju (pešaka, biciklista, osoba sa invaliditetom…). Od nje zavisi život naselja i ljudi koji tu žive“.
Kako unaprediti biciklistički saobraćaj
Više o tome kako unaprediti biciklistički saobraćaj u Srbiji pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/38/kako-unaprediti-polozaj-biciklista-u-srbiji.html
„Najvažnije činjenice i zaključci proizašli iz analiza koje je uradilo udruženje Sigurne staze jesu smernice za identifikaciju problema stradanja stanovništva u saobraćajnim nezgodama, za planiranje drugih detaljnijih istraživanja i budućih aktivnosti svih subjekata na teritoriji grada Bora, u cilju unapređenja bezbednosti saobraćaja“ naglašava Velić.
Jačanju kapciteta za strateško upravljanje saobraćajem na teritoriji grada Bora
Velić je prisutnima predložio i par saveta. Oni bi GU Bor pomogli u jačanju kapciteta za strateško upravljanje saobraćajem na teritoriji grada Bora: Kadrovsko jačanje GU Bor; Stalno stručno usavršavanje zaposlenih u GU Bor, Formiranje stručnog tima za upravljanje bezbednošću saobraćaja; Priprema i usvajanje strateških dokumenata (strategija bezbednosti saobraćaja i akcioni plan bezbednosti saobraćaja) i njihovo dosledno sprovođenje; Dosledno i odgovorno, namensko korišćenje sredstava od kazni za saobraćajne prekršaje; Organizovanje merenja i snimanja indikatora bezbednosti saobraćaja i drugih obeležja bezbednosti saobraćaja i praćenje stanja na osnovu podataka (bezbednost saobraćaja mora biti zasnovana na podacima); Podsticanje stručnjaka da kritički učestvuju u svim aktivnostima unapređenja bezbednosti saobraćaja; Kontinuirana pomoć i podrška svim lokalnim subjektima bezbednosti saobraćaja; Promocija savremenog koncepta odgovornosti za stanje bezbednosti saobraćaja
Takođe, Velić je prisutnima dao predlog za saradnju i izložio šta bi sve Sigurne staze mogle da urade za grad:
- Strategiju za bezbednost saobraćaja
- Plan održive urbane mobilnosti
- Akcione planove
- Katastar saobraćajne signalizacije
- Razvoj GIS softvera za bezbednost saobraćaja i urbanu mobilnost
- Saobraćajne analize primenom geografskih informacionih sistema
- Izrada mobilnih i veb aplikacija za strateško upravljanje bezbednošću saobraćaja (trenutno su u izradi: pristupacnostbor.com i mobilitybor.com
- Savremen koncept saobraćajnog vaspitanja i obrazovanja
- Konsultantsku i savetodavnu podršku i pomoć
Siguran smer-vodič kroz osnovna pravila saobraćaja
Na kraju je prisutnima predstavljenja prva knjiga iz izdavačke delatnosti Sigurnih staza „Siguran smer-vodič kroz osnovna pravila saobraćaja„. Besplatne primerke knjige će dobiti sve osnovne škole na teritoriji Timočke Krajne.
Više o ediciji knjiga koju je pokrenulo udruženje Sigurne staze možete pročitati na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/37/siguran-smer-knjiga-za-najmladje.html
Takođe je predstavljen i priručnik „Smernice za razvoj mikromobilnosti u R. Srbiji„, čije se izdavanje očekuje krajem godine. Ovaj projekat Sigurne staze realizuju u saradnji sa američkom konsultantskom kompanijom Aecom.
Kako do … ?
Više o projektu pročitajte na narednom linku https://www.sigurnestaze.com/web/blog/41/da-li-nam-je-potreban-razvoj-mikromobilnosti.html