Bor, Beograd, Knjaževac, Niš, 14.05.2018. Gradjanska citaonica Evropa
ŽIVOTNA SREDINA U FOKUSU ORGANIZACIJA CIVILNOG DRUŠTVA
„Izveštaj o (ne)napretku“, kako je nazvano ovogodišnje izdanje, promovisan je na tribini održanoj u Botaničkoj bašti Jevremovac u Beogradu, uz učešće Gorana Trivana, ministra zaštite životne sredine, Ivana Karića, državnog sekretara u Ministarstvu zaštite životne sredine i predstavnika 11 organizacija civilnog društva udruženih u Koaliciju 27.
https://www.facebook.com/jedanstepen/videos/2042921165750480/
Stanje životne sredine u Srbiji u svim aspektima zahteva ulaganje daleko više novca, a samim tim i više političke volje – jedan je od ključnih zaključaka najnovijeg „Izveštaja iz senke“ Koalicije 27, koja prati i objavljuje kritički osvrt na napredak Srbije u pripremama za pregovore o članstvu u Evropskoj uniji u delu koji se odnosi na Poglavlje 27, to jest životnu sredinu.
Prilikom predstavljanja izveštaja, prisutnima se obratio i ministar zaštite životne sredine, Goran Trivan, naglašavajući da je značaj civilnog društva i medija neprocenjiv u stvaranju društvene klime u kojoj će zaštita životne sredine biti jedan od prioriteta.
„Kada je u pitanju izveštavanje o životnoj sredini siguran sam da ona u poslednjih godinu dana beleži napredak. Ono na čemu moramo raditi kako bi ostvarili planirano jeste bolje finansiranje zaštite životne sredine i prirode. Ustanovili smo Zeleni fond ali se mora obezbediti namensko izdvajanje zelenog dinara“ Izjavio je Goran Trivan.
Izveštaj obuhvata oblasti zagađenja vazduha, upravljanje otpadom, zagađenja voda, zaštitu prirode, industrijska zagađenja, upravljanje hemikalijama, buku i klimatske promene. Jedna, a verovatno i najvažnija, zajednička nit koja karakteriše nesklad između stvarnih potreba za hitnim investicijama i izostanka bitnijeg napretka u bilo kojoj od navedenih oblasti jeste neadekvatno finansiranje. Stoga je fokus današnje promocije usmeren na razmenu stavova o transparentnosti u investiranju iznosa koji preostane i, konačno, manjku kapaciteta, to jest projekata neophodnih za mobilisanje više novca dostupnih iz evropskih i fondova drugih međunarodnih razvojnih partnera.
Duška Dimović, koja je ispred regionalne kancelarije WWF-a (Svetske organizacije za prirodu) predstavila najvažnije nalaze izveštaja u ime Koalicije 27, istakla je kao veliku zabludu rašireno mišljenje da je finansiranje životne sredine skupo i da Srbija sada ne može da priušti neophodne investicije: „Cenu nebrige o životnoj sredini već plaćamo i to skupo – od troškova lečenja zbog zagađenog vazduha, do izostanka s posla zbog bolesti i gubitka dohotka, od gubitka biodiverziteta i ekosistema koji su nam osnova života, do posledica klimatskih promena i prirodnih katastrofa. Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji! Neophodno je da se sredstva iz Zelenog fonda počnu korisititi za strateški jasne prioritete i u skladu sa transparentnim kriterijumima“, zaključila je Dimovićeva i pozvala Vladu, lokalne samouprave, nevladine organizacije i međunarodne razvojne partnere na intenzivnije angažovanje u ovoj oblasti.