);

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Bor, Sombor, Požarevac, Užice, Bujanovac, 11.12.2017.

 

U dvadeset opština u Srbiji realizuje se kampanja za unapređenje i usvajanje Lokalnih međusektorskih protokola o saradnji na prevenciji i zaštiti dece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.

Tribina se održava u okviru kampanje koja je sastavni deo projekta „Zaštita dece od nasilja i promocija socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj“, koji finansira Evropska unija, i koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i UNICEF-om.

 

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Jedna od tih opština je i opština Bor, gde je danas održana javna tribina na ovu temu, u organizaciji i realizaciji udruženja Kokoro iz Bora.

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

 

U toku izlaganja predstavnika ovog udruženja izneto je da jedino zajedničkim i usklađenim delovanjem institucija i lokalne zajednice možemo da sprečimo nasilje nad decom.
Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanjaPod nasiljem nad decom definisano je fizičko nasilje, emocionalno, seksualno, zanemarivanje, eksploatacija, trgovina decom, dečiji rad, dečiji brakovi, nasilje u porodici, strukturno nasilje, vršnjačko i rodno zasnovano nasilje.

U sklopu tribine predstavljeni su i dečiji literarni radovi na temu nasilja, kao pokazatelji koliko su deca spremna da prepoznaju nasilje i upoznata kome se obratiti u slučaju nasilja nad njima.
„Republika Srbija je ratifikovala sve relevantne međunarodne konvencije, usvojila snažne zakone i uspostavila mrežu usluga, ali nasilje nad decom i dalje postoji“ – navodi se u brošuri prikazanoj na tribini uz apel na saradnju lokalne zajednice u zajedničkoj borbi protiv nasilja nad decom.

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Očekuje se da kampanja dovede do unapređenja postojećeg lokalnog protokola za zaštitu dece u Boru. Unapredi međusektorska saradnja sa primarnim fokusom na zaštitu dece od nasilja. Da se jasno definišu svi oblici nasilja, predvidi efikasna koordinacija, učešće svih relevantnih institucija i organizacija, uspostave procedure za efikasan odgovor na nasilje, poveća broj otkrivenih slučajeva nasilja, kao i broj procesuiranih nasilnika.

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Suština zagovaračkih napora je promocija nulte tolerancije prema nasilju nad decom i podrška potpunoj realizaciji prava svakog deteta na zaštitu od svih oblika zlostavljanja i zanemarivanja.
U saradnji sa svim relevantnim institucijama u opštini radi se na unapređenju postojećih protokola saradnje kojima, se jasno definišu svi oblici nasilja, efikasna koordinacija i učešće svih relevantnih institucija i organizacija, uspostavljaju procedure za efikasan odgovor na nasilje koje će doprineti povećanju broja otkrivenih slučajeva nasilja kao i povećanju broja procesuiranih nasilnika.
Uprkos činjenici da je Republika Srbija ratifikovala sve relevantne međunarodne konvencije, usvojila snažne zakone i politike i uspostavila mrežu usluga – nasilje nad decom i dalje postoji. Zbog toga je od izuzetnog značaja izgradnja jakog sistema koji će omogućiti brz i adekvatan odgovor na nasilje.
Nasilja ima svuda-na ulici, u školi, parku, na internetu i deca su svakodnevno njegove žrtve – ali ako deca postanu žrtve nasilja trajno se uništavaju njihovi potencijali.
Skoro polovina roditelja u Srbiji fizički disciplinuje svoju decu, a podaci UNICEF-a govore da svako treće dvogodišnje dete dobija batine od roditelja. Više od 60% dece izloženo je nasilju na internetu i socialnim mrežama, a gotovo polovina romskih devojčica porodi se pre punoletstva, dok broj dece koja žive i rade na ulici izmiče svim statistikama neki su od razloga zbog kojih je pokrenut program kako bi se unapredili postojeći ili usvojili novi lokalni protokoli za zaštitu dece od svih oblika zlostavljanja i zanemarivanja.
Evropska unija i UNICEF zajednički rade na promociji poštovanja ljudskih prava kao i na većoj efikasnosti i inkluzivnosti javnih službi za ugrožene grupe, posebno za decu žrtve nasilja.
Očekuje se podizanje svesti i pozitivne promena za decu, bolje razumevanja osnovnih ljudskih prava deteta i smanjenjae svih oblika nasilja.

Zaštitimo decu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja

Kampanja je  sastavni deo projekta „Zaštita dece od nasilja i promocija socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj“, koji finansira Evropska unija, i koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i UNICEF-om.

 

 

Ostavite odgovor